2019-03-22 Invitație de participare ca partener industrial adesată firmelor cu activități de cercetare-dezvoltare în domeniul circuitelor integrate pentru managementul puterii în aplicații auto

de | 22 martie 2019

Descărcare Format Printabil

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTC-N), în calitate de beneficiar al proiectului intulat “Parteneriate pentru transfer de cunoștințe şi tehnologie în vederea dezvoltării de circuite integrate specializate pentru creșterea eficienței energetice a noilor generații de vehicule”, acronim PartEnerIC, ID P_40_437, finanţat în baza contractului nr. 19 din 1 septembrie 2016 prin programul Operațional Competitivitate 2014-2020, Axa prioritară 1 – Cercetare, dezvoltare tehnologică şi inovare în sprijinul competitivităţii economice şi dezvoltării afacerilor, Acțiunea 1.2.3 (POC-A1.2.3-G-2015), invită toate firmele cu activități de cercetare-dezvoltare în domeniul circuitelor integrate pentru managementul puterii în aplicații auto să participe la acest proiect.

Obiectivul proiectului PartEnerIC este transferul de cunoștințe şi tehnologie între Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca şi întreprinderile cu activități de cercetare-dezvoltare în domeniul circuitelor integrate pentru industria auto, în scopul dezvoltării de noi tehnici de proiectare, verificare, caracterizare şi modelare a unor

circuite integrate de mare performanță destinate managementului puterii în industria auto, validate prin realizarea de prototipuri şi medii de modelare-simulare a acestora, precum şi comercializarea rezultatelor de cercetare către mediul privat care îşi dezvoltă afaceri cerute de piață.

Întreprinderile interesate sunt invitate să participe ca partener industrial la Activități de cercetare industrială realizate în colaborare efectivă cu întreprinderea în vederea dezvoltării unor noi metodologii pentru verificarea, caracterizarea şi modelarea convertoare DC-DC cu inductor extern.

Dintre obiectivele specifice urmărite în cadrul acestor activități amintim:

1. Îmbunătățirea metodologiei de verificare a circuitelor integrate în faza pre-siliciu precum şi a metodologiei de verificare-caracterizare după integrare în siliciu
  2. Realizarea de modele şi metamodele ale circuitelor integrate testate

III. Analiza ratei de apariție a defectelor de productie (Yield Analysis)

1. Validarea noilor tehnici şi metodologii elaborate în cadrul proiectului prin aplicarea lor efectivă la verificarea, caracterizarea şi modelarea unor prototipuri de convertoare DC-DC integrate cu inductor extern pentru aplicații auto.

Mai multe informații despre proiectul PartEnerIC, precum şi condițiile de eligibilitate pe care trebuie să le îndeplinească partenerii industriali, se găsesc pe site-ul proiectului:  https://parteneric.utcluj.ro/pentru-inreprinderi/index.html

Întreprinderile interesate de participarea la acest proiect sunt rugate să ne contacteze la telefonul 0264.202.454 sau la adresa de email Marius.Neag@bel.utcluj.ro.

Director proiect
Conf.dr.ing. Marius Neag